Untitled Document
Search Docs

 The GFA Shield

GFA Teams Shield - FAI Nationals

State Teams Trophy FAI Nationals

The original GFA Shield, a large silver platter, was given to the GFA by the Adelaide Soaring Club in 1961. It was awarded at the FAI Nationals to the State Nominated Team gaining the most points. In those days up to three pilots shared the one glider, thus the need for a Team Trophy

Ironically, the first year of the award was the last completely winch launched Nationals.

From 1987 the Nationals featured one glider / one pilot, and the trophy was then awarded to the State Nominated Team of three pilots gaining the most points in Standard Class.

In 1990 the GFA Shield became a Teams Trophy (with no distinction between classes ) once again, and was then awarded to the State Nominated Team gaining the most points at the FAI Nationals. In October 1994, whilst in the custody of the New South Wales Team and housed at the Lake Keepit Soaring Club, the Shield was destroyed by fire when the club’s clubhouse and hangar were completely gutted in a fire started by an arsonist.

In November 1994 the GFA Executive, meeting in Adelaide on the occasion of Adelaide Soaring Club’s 50th Jubilee , voted to have a new Teams Trophy commissioned which would incorporate all of the past history of the Shield. The new GFA Shield was designed by the Trophies Officer, Fred Foord of ASC, and was made by McAvaney & Co. of Adelaide, who had made of the original shield in 1961.

From the 48th Nationals, the Shield is awarded to the State whose three highest placed pilots achieve the highest aggregate.  Teams are not chosen in advance.

Season Team Pilots Venue Nationals
1960/1 SA S.Cox   R.Rowe  D.Schultz Gawler 3rd FAI
1962/3 SA C.Churches  T.McDonnell Narromine 4th
1964/5 SA S.Cox  M.Jinks  R.Rowe Benalla 5th
1965/6 SA M.Jinks  R.Martin  R.Rowe Waikerie 6th
1966/7 SA M.Jinks  P.Rohrlack  R.Rowe Narromine 7th
1967/8 SA M.Jinks  R.Martin Benalla 8th
1968/9 SA J.Rowe  R.Rowe Renmark 9th
1969/70 SA R.Martin  D..Pietsch Narromine 10th
1970/1 NSW C.Colton  J.Blackwell Benalla 11th
1971/2 Qld J.Moore  I.Renner Waikerie 12th
1972/3 SA J.Grosser  K.Willis Waikerie 13th
1973/4 No contest ( World Comps in Australia )
1974/5 Qld I.Aspland  N.Maxwell Narromine 14th
1975/6 Vic W.Johnson  F.Roddy Tocumwal 15th
1976/7   not awarded Renmark 16th
1977/8   not awarded Narromine 17th
1978/9 WA A.Gartland  P.Kayne  T.Stayt Cunderdin 18th
1979/80 Vic T.Cubley  F.Erdmann  J.Goodley Benalla 19th
1980/1 NSW H.Crossan  P.Matthews  J.Rowe Waikerie                20th
1981/2 SA M.Jinks  D.Jones  R.Martin Narromine 21st
1982/3 SA C.Crittenden  W.Mudge  B.Woodcock Cunderdin 22nd
1983/4 NSW J.Bannertyne  P.Matthews  A.Pybus Benalla 23rd
1984/5 Vic J.Coutts   T.Cubley  I.Renner Leeton 24th
1985/6 Vic T.Cubley  B.Brockhoff  I.Renner Gawler 25th
1986/7 No contest ( World Comps in Australia)
1987/8 Vic Std J.Coutts  .Cubley Forbes 26th
1988/9 Vic T.Cubley  I.Renner Waikerie 27th
1990  Changed to ‘State Teams Trophy’ irrespective of Class,
1989/90 Vic Std T.Cubley  B.Brockhoff  I.Renner Benalla 28th
1990/1 Vic B.Brockhoff  M.Giles  I.Renner Tocumwal 29th
1991/2 NSW B.Edwards  D.Jansen  P.Mander Gawler 30th
1992/3 NSW B.Edwards  D.Jansen  P.Matthews Narromine 31st
1993/4 NSW “B” .Edwards  D.Jansen  P.Matthews Lake Keepit 32nd
1994 Original shield destroyed by fire, replaced by new Shield
1994/5 NSW Std B.Edwards  P.Mander  B.Taylor Dalby 33rd
1995/6 NSW 15m N.Bloch, A.Hartley, P.Matthews Gawler 34th
1996/7 NSW 15m N.Bloch, B.Edwards,P.Matthews Horsham 35th
1997/8 Qld ‘A’ J.Buchanan, T.Claffey, H.Kauffman Kingaroy 36th
1998/9 Vic. ‘B’ Mike Giles, Ingo Renner, Andrew Ward Narromine 37th
99/2000 Qld ‘A’ John Buchanan, Hank Kauffman, P.Griffiths/L.Zehnder Benalla 38th
2000/1 NSW ‘B’ Dion Weston, Miles Gore-Brown, Shinzo Takizawa Gulgong 39th Multi-Class
2001/2 Qld ‘A’ J Buchanan, Gerrit Kurstjens, Pam Kurstjens Narromine 40th Multi-Class
2002/3 Q’ld T.Claffey, Bob Ward Narromine 41st Multi-Class
2003/4 NSW ‘A’ Paul Matthews, Shinzo Takizawa, Dion Weston Gulgong 42st
2004/5 NSW Paul Matthews, Bruce Taylor, Dion Weston Dalby 43rd
2005/6 SA Terry Cubley, Graham Parker, Peter Temple Gawler 44th
2006/7 SA Terry Cubley, Graham Parker, Phil Ritchie Kingaroy 45th
 2007/8  Qld  David Jansen, Peter Trotter, Miles Gore-Brown  Temora  46th
 2008/9  SA Graham Parker, Peter Temple, John Nicholls  Benalla  47th
 2009/10  Qld Peter Trotter, Lisa Trotter, John Buchanan
 Waikerie  48th
 2010/11  Qld  Miles Gore-Brown, John Buchanan, David Jansen  Dalby  49th

The Australian Soaring Grand Prix Winner Trophy

Austraglide trophy (Grand Prix winner)(Formally Austraglide Trophy)

In 2006 the GFA Annual Board meeting (held in Brisbane that year) approved the re-dedication of the former Australglide Trophy in order to provide a worthy trophy for the new AUSTRALIAN SOARING GRAND PRIX programmed to be held at Gawler in January 2007. The plaques were reorganised accordingly.

The AUSTRAGLIDE TROPHY was first awarded in 1984 at Benalla. It was donated by GFA in 1983 after it had been decided to develop a regular international gliding contest every two or three years as a precursor to the forthcoming 1987 World Gliding Championships. There was no set interval in mind between contest dates.

The first such competition was conducted in 1984 and was attended by fifteen international pilots including the three reigning world champions. The object was to open Australia’s superb gliding conditions to many more overseas pilots. Further, it was considered a plus to have GFA pilots learn new tactics and develop their abilities when matched against overseas pilots.

The Austraglide Trophy is a perpetual trophy and under GFA policy cannot be taken out of Australia. However, in the event of an overseas pilot being the winner, a bas relief bronze plaque125mm x 175mm is available (to order) as a keepsake and can be forwarded to the winner at his/her cost, and retained.

The designer and constructor, Herbert Schade, has produced a trophy of extremely high standard.

After two international events, in 1984 & 1986, the trophy fell into disuse. In 1995 the need became apparent for an Open Class League 2 Trophy and it was decided to rededicate the Austraglide Trophy for this purpose, starting with the 1995 FAI Nationals at Gawler, S.A.

Season Pilot State Class Sailplane
1983/4 John Rowe NSW 15m Class ASW20
1985/6 Ingo Renner NSW Open Class Nimbus 3
Season Pilot State Venue Nationals
1994/5 John Dennis SA Dalby 33rd FAI
1995/6 John Dennis SA Gawler 34th
1996/7 Bob Irvine   (posthumous, killed on day 9) SA Horsham 35th
1997/8 Harry Medlicott NSW Kingaroy 36th
1998/9 Bob Ward Qld Narromine 37th
1999/2000 Tracey Tabart Vic Benalla 38th
2000/2001 Pam Kurstjens UK Gulgong 39th Multi-Class
2001/2 Not Awarded (Insufficient entries)   Narromine 40th Multi-Class
2002/3 Not Contested   Narromine 41st Multi-Class
2003/4 No contest (change to performance basis) NSW Gulgong 42nd
2004/5 No contest (trophy with T.O)   Dalby 43rd
  Grand Prix winner      
2006/7 Bruce Taylor NSW Gawler LS8

The Dr. Mervyn Hall Trophy

National Open Class Champion

Dr. Mervyn Hall was one of the founders of GFA in 1949. He represented Queensland as a Councillor from 1949 to 1955.
This Trophy was designed by Andor Meszaros in 1960 and now this work of art is of inestimable value


The trophy was first awarded to the Nationals Clampion but with the emergence of different classes of gliders it was decided to make it available to the Open Class Champion.  

Season Pilot State Venue Nationals
1956/7 Doug Reid Vic Tocumwal 1st FAI
1958/59 Jack Iggulden Vic Benalla 2nd
1960/1 BobRowe SA Gawler 3rd
1962/3 Mervyn.Waghorn NSW Narromine 4th
1964/5 Malcolm Jinks SA Benalla 5th
1965/6 Malcolm Jinks SA Waikerie 6th
1966/7 Malcolm Jinks SA Narromine 7th
1967/8 John Rowe SA Benalla 8th
1968/9 John Rowe SA Renmark 9th
1969/70 Malcolm Jinks SA Narromine 10th
1970/71 Malcolm Jinks SA Benalla 11th
1971/2 Ingo Renner Qld Waikerie 12th
1972/3 Ingo Renner Qld Waikerie 13th
1973/4:  No contest ( World Comps in Australia )
1974/5 Malcolm Jinks SA Narromine 14th
1975/6 Malcolm Jinks SA Tocumwal 15th
1976/7 Malcolm Jinks SA Renmark 16th
1977/8 Malcolm Jinks SA Narromine 17th
1978/9 Malcolm Jinks SA Cunderdin 18th
1979/80 Ingo Renner SA Benalla 19th
1980/1 M.Jinks  & A.Tabart SA &Vic Waikerie 20th
1981/2 Ingo Renner NSW Narromine 21st
1982/3 Ingo Renner NSW Jondaryan 22nd
1983/4 Ingo Renner NSW Benalla 23rd
1984/5 TonyTabart Vic Leeton 24th
1985/6 John Holland SA Gawler 25th
1986/7:  No contest ( World Comps in Australia )
1987/8 J.Holland SA Forbes 26th
1988/9 John Buchanan Qld Waikerie 27th
1989/90 John Buchanan Qld Benalla 28th
1990/1 John Buchanan Qld Tocumwal 29th
1991/2 Ingo Renner NSW Gawler 30th
1992/3 Michael Giles Vic Narromine 31st
1993/4 Paul Mander NSW Lake Keepit 32nd
1994/5 Paul Mander NSW Dalby 33rd
1995/6 Ian Shadbolt Vic Gawler 34th
1996/7 Paul Mander NSW Horsham 35th
1997/8 Brad Edwards NSW Kingaroy 36th
1998/9 Brad Edwards NSW Narromine 37th
1999/2000 Peter Griffiths,Lars Zehnder Qld Benalla 38th
2000/1 John Buchanan Qld Gulgong 39th Multi-Class
2001/2 John Buchanan Qld Narromine 40th Multi-Class
2002/3 Not Contested   Narromine 41st Multi-Class
2003/4 Tony Tabart    (Open Performance Champion) NSW Gulgong 42nd Multi-Class
2004/5 Bruce Taylor NSW Dalby 43rd
2005/6 Tracey Tabart VIC Gawler 44th
2006/7 Paul Mander NSW Kingaroy 45th
 2007/8  Gerrit Kurstjens  Qld  Temora  46th
 2008/9  Paul Mander  NSW  Benalla  47th
 2009/10  David Jansen  Qld  Waikerie  48th
 2010/11  John Buchanan  Qld  Dalby  49th

The Queen Elizabeth II Silver Jubilee Trophy15m Trophy League II

This trophy was given by the Australian Government in 1977 in commemoration of the silver jubilee on the throne of Queen Elizabeth II.

It was awarded initially to the winner of the 15 Metre Class at the 17th Nationals held at Narromine in NSW
In a re-allocation of trophies in 1979 it was awarded to the State Nominated Team of three pilots scoring the most points in the 15 Metre Class at the FAI Nationals.

In 1990 the Q.E.II Silver Jubilee Trophy was re-allocated to League II in 15 Metre Class for the FAI Australian National Championships.

At the 1993 Annual Council Meeting it was resolved that, in future, pilots who had attained the status of being members of the ‘Australian Squad’ would not be eligible to receive the League II Trophy, thus resolving an anomaly.

In 2007 the trophy was reallocated to the new Sports Class following the change in eleigibility for Club Class gliders to the International Club Class.

1977/8 I.Renner 15 Metre Class Champion    
Re-allocated to State Nominated 15m Team contest
Season State Team Pilots Venue Nationals
1978/9 SA  15m Team M.Bradney  J.Buchanan  G.Cleland Cunderdin 18th FAI
1979/80 SA  15m Team M Bradney  G.Cleland  M.Jinks Benalla 19th
1980/1 SA  15m Team M.Bradney  D.Jones  R.J.Martin Waikerie 20th
1981/2     Narromine 21st
1982/3 Qld  15m Team J.Buchanan  S.McCaffrey  J.Moore Jondaryan 22nd
1983/4 NSW 15mTeam B.Edwards  P.Mander  J.Rowe Benalla 23rd
1984/5 NSW 15m Team    B.Edwards  P.Mander  A.Pybus Leeton 24th
1985/6 NSW 15m Team B.Edwrads  P.Mander  J.Rowe Gawler 25th
1986/7 Not awarded - World Comps in Australia    
1987/8 NSW 15m Team B.Edwards  R.Sanders Forbes 26th
1988/9 NSW 15m Team B.Edwards  P.Mander Waikerie 27th
1990:   Re allocated to 15 Metre Class League II contest
Season Pilot State Venue Nationals
1989/90 G.Pearce Vic Benalla 28th FAI
1990/1 Arnie Hartley NSW Tocumwal 29th
1991/2 Brad Edwards NSW Gawler 30th
1992/3 Brad Edwards NSW Narromine 31st
1993/4 BrettPotter SA Lake Keepit 32nd
1994/5 Henk Meertens NSW Dalby 33rd
1995/6 BrettPotter SA Gawler 34th
1996/7 PeterTrotter Vic Horsham 35th
1997/8 Andrew Georgeson Qld Kingaroy 36th
1998/9 Arnie Hartley NSW Narromine 37th
99/2000 No contest - Insufficient entries Benalla   38th
2000/1 David Speight N.Z. Gulgong 39th Multi-Class
2001/2 Lisa Trotter Vic Narromine 40th Multi-Class
2002/3 Not Contested   Narromine 41st Multi-Class
2003/4 No contest (change to performance basis) NSW Gulgong 42nd
2004/5 No Contest (trophy with T.O)   Dalby 43rd
2005/6 Not contested   Gawler 44th
2006/7 Not contested   Kingaroy 45th
 2007/8  John  Buchanan  Qld  Kingaroy  27th
 2008/9  Bruce Taylor  NSW  Kingaroy  28th
 2009/10  David Jansen  Qld  Lake Keepit  29th

15m Trophy


This trophy was donated by a former 15 Metre Champion in 1992 and was awarded for the first time at the 30th FAI Nationals heldat Gawler in January 1992.

The trophy was created, (as so many GFA trophies have been) by Herbert Schade. The base is made from polished granite. The stand is cast from bronze (gunmetal) chemically aged and protected with lacquer. The sailplanes are scale models of LS-6 and ASW-20, fabricated from brass and gold plated.

It was a condition of donation that the names of previous 15 Metre Champions be recorded.This list follows: (as also listed under the Edmund Schneider Trophy which was allocated to this use from 1979 to 1991) (See also the Q.E.II Silver Jubilee Trophy for 1978)
Previous 15 Metre Champions:

Season Pilot State Venue Nationals
1977/8 I. Renner Vic    
1978/9 M.Bradney SA    
1979/80 M.Bradney SA    
1980/1 M.Borgelt SA    
1981/2 B.Brockhoff Vic    
1982/3 M.Jinks SA    
1983/4 J.Rowe NSW    
1984/5 A.Pybus NSW    
1985/6 S. O’Donnell NSW    
1986/7 Not awarded,  (World Comps in Australia).      
1987/8 B.Edwards NSW    
1988/9 B.Brockhoff Vic    
1989/90 B.Brockhoff Vic    
1990/1 D.Jansen NSW    
1991/2 Brad Edwards NSW Gawler 30th FAI
1992/3 Brad Edwrads NSW Narromine 31st
1993/4 David Jansen NSW Lake Keepit 32nd
1994/5 DavidJansen NSW Dalby 33rd
1995/6 DavidJansen NSW Gawler 34th
1996/7 Norm.Bloch NSW Horsham 35th
1997/8 Bruce Taylor NSW Kingaroy 36th
1998/9 David Jansen NSW Narromine 37th
1999/2000 Graham Parker SA Benalla 38th
2000/2001 Graham Parker SA Gulgong 39th Multi-Class
2001/2 Peter Trotter Vic Narromine 40th Multi-Class
2002/3 Tom Claffey Qld Narromine 41st Multi-Class
2003/4 Paul Matthews 15m Performance Class Contest NSW Gulgong 42nd Multi-Class
2004/5 Shane McCaffery Qld Dalby 43rd
 2005/6  Terry Cubley
 SA  Gawler  44th
 2006/7  Terry Cubley
 SA  Kingaroy  45th
 2007/8  Peter Trotter
 Qld  Temora  46th
 2008/9  John Buchanan
 Qld  Benalla  47th
 2009/10  John Buchanan
 Qld  Waikerie  48th
 2010/11  Miles Gore-Brown  Qld  Dalby  49th

Tim & Joy Shirley Trophy

National Standard Class League II

Tim & Joy Shirley Trophy

Prior to the 1994/5 season FAI Nationals there was no trophy available for the winner of STANDARD CLASS LEAGUE 2. In 1994 Tim & Joy Shirley, who for several years had acted as scorers at the FAI Nationals, recognised the need for a suitable trophy and kindly donated this one which depicts a stylised sailplane of polished aluminium climbing on a spiral “thermal” from a burnt landscape towards a cumulus cloud against a blue glass background.

There were various ways of classifying “League 2” prior to 1993; but in that year a new formula, which takes into account both the handicap of the aircraft and the previous history of the pilot, was introduced. It cannot now be won by a pilot who holds a place in the “Australian Squad”.

In 1993 the new formula resulted in a win for Tom Claffey; but the new trophy had not then been donated.

Tom Claffey won again in the 1994/5 season (the 33rd FAI Nationals at Dalby, Queensland), and thereby became the first winner of the trophy.

After Matt Anglim's win at Narromine in 2001/2 League 2 was discontinued. The trophy was not contested again and in 2005 the original donors, Tim & Joy Shirley (Formally years scorers at various Nationals) decided to recommend that the dedication be changed. They slected 'The highest place female pilot' in the Club Class as a more appropriate use. This was approved by the Sports Department and the change took effect starting with the 25th Club and Sports Class Nationals at Benalla in January 2006.

Season Pilot State Venue Nationals
1994/5 Tom Claffey NSW Dalby 33rd
1995/6 Miles Gore-Brown NSW Gawler 34th
1996/7 Graham Parker SA Horsham 35th
1997/8 Gary Speight Qld Kingaroy 36th
1998/9 Ron Sanders NSW Narromine 37th
1999/2000 Derek Westwood UK Benalla 38th
2000/1 Bruce Campbell Vic Gulgong 39th Multi-Class
2001/2 Matt Anglim Qld Narromine 40th Multi-Class
2002/3 Not contested   Narromine 41st Multi-Class
2003/4 No contest (change to performance basis) NSW Gulgong 42nd
2004/5 No Contest (trophy with T.O.)   Dalby 43rd
  Highest placed female club class      
2005/6 Lisa Trotter QLD Benalla 25th
2006/7 Swaantje Geyer Germany Benalla 26th
 2007/8  Lisa Trotter  Qld  Kingaroy  27th
 2008/9  Lisa Turner  Qld  Kingaroy  28th
 2009/10  Lisa Trotter  Qld  Lake Keepit  29th
 2011  Lisa Trotter  Qld  Benalla  30th


National Standard Class ChampionDoc Heydon Trophy

The DOC HEYDON TROPHY is awarded at the F.A.I. National Championships each year to the pilot winning the STANDARD CLASS CHAMPIONSHIP

It was donated in1968 by G.F.A.

Dr. George A.M.Heydon learned to fly light aircraft at a mature age. On many occasions his struggling club, association, or GFA itself required financial assistance and it was always Doc Heydon who seemed to be first in to offer that help. He encouraged higher standards of flying and safety in the young gliding movement.

On his death in 1963 the GFA became one of his beneficiaries, so the GFA commissioned a design for a trophy and on acceptance of the design by the GFA Council it was cast and made available for award to the Standard Class Champion in the Nationals

Season Pilot State Venue Nationals
1968/9 M.Howland Qld Renmark 9th FAI
1969/70 D.Jones SA Narromine 10th
1970/1 Sue Martin SA Benalla 11th
1971/2 M.Jinks SA Waikerie 12th
1972/3 M.Bradney SA Waikerie 13th
1973/4 No contest (World Comps in Australia)      
1974/5 I.Renner Qld Narromine 14th
1975/6 I.Renner NSW Tocumwal 15th
1976/7 T.Knappstein SA Renmark 16th
1977/8 G.Cleland SA Narromine 17th
1978/9 G.Hayes SA Cunderdin 18th
1979/80 E.A.Pascoe SA Benalla 19th
1980/1 S.McCaffrey Qld Waikerie                20th
1981/2 J.Buchanan Qld Narromine 21st
1982/3 M.Giles Vic Cunderdin 22nd
1983/4 A.Pybus NSW Benalla 23rd
1984/5 I.Renner Vic Leeton 24th
1985/6 I.Renner Vic Gawler 25th
1986/7 No contest (World Comps in Australia)      
1987/8 A.Pybus NSW Forbes 26th
1988/9 A.Pybus NSW Waikerie 27th
1989/90 M.Bradney SA Benalla 28th
1990/1 I.Renner Vic Tocumwal 29th
1991/2 A.Pybus                NSW Gawler 30th
1992/3 I.Renner Vic Narromine 31st
1993/4 I.Renner Vic Lake Keepit 32nd
1994/5 B.Taylor NSW Dalby 33rd
1995/6 B.Taylor NSW Gawler    34th
1996/7 J. Buchanan Qld Horsham 35th
1997/8 J. Buchanan Qld Kingaroy 36th
1998/9 Ingo Renner Vic Narromine 37th
1999/2000 Ingo Renner Vic Benalla 38th
2000/1 Ingo Renner Vic Gulgong 39th
2001/2 Andrew Georgeson Qld Narromine 40th
2002/3 Tom Claffey Qld Narromine 41st
2003/4 No contest (change to performance basis) NSW Gulgong 42nd
2004/5 Miles Gore-Brown NSW Dalby 43rd
2005/6 No contest (change to performance based) SA Gawler 44th
2006/7 Bruce Taylor NSW Kingaroy 45th
 2007/8  Bruce Campbell
 NSW  Temora  46th
 2008/9  Peter Temple
 SA  Benalla  47th
 2009/10  Mike Durrant
 Vic  Waikerie  48th
 2010/11  Allan Barnes  Qld          Dalby  49th

For many years the GFA has proudly awarded  pilots a variety of trophies for sporting achievements. Whilst it is fair to say that many are a result of competition some are for personal achievement and just as well deserved.